środa, 19 maja 2010

Nie mamy tu trawy z betonu i kominów zamiast drzew*

    Uwaga, chwilowo odbiegamy od spraw związanych z ciuchami- przez kilka następnych notek będę pisała o miejscu z którego pochodzę- regionie śląskim. :) Nie wiem czy jestem dobrą osobą do reklamowania Śląskiego- nikt z mojej rodziny nie pracował na kopalni, do niedawna nie wiedziałam co to kołoczyk, czy wuszt (od razu tłumaczę- pierwsze to jakiś rodzaj drożdżowki, a drugie to kiełbasa ;>), rodzina też od niedawna związana jest z tym regionem. Jedyne co potrafię, to zaśpiewać kilka śląskich piosenek (II nagroda za wykonanie piosenki "Dzieweczko ze Śląska"- pamiętam jak dziś) i wyrecytować „Murzynka Bambo” w wersji gwarowej- coś w końcu wyniosłam z podstawówki. Zresztą Gliwice to też nie "najbardziej śląskie ze śląskich miast". To miasto to dynamicznie rozwijająca się kulturowa mieszanka- było pod panowaniem czeskim, niemieckim, polskim. Każde władania zostawiło inne ślady swojej obecności. Ja jednak napiszę krótko o miejscach związanych z narodem, którego kultura od niedawna mnie szczególnie interesuje, a także mocno związanym z Gliwicami- a mianowicie narodem żydowskim. Nie mam ambicji w tej chwili opisywać dokładnie historii, nie jestem w tym specjalistką, a inni już to za mnie zrobili, tak więc zapraszam na stronę, na której można poczytać o historii gliwickich Żydów, pooglądać zdjęcia i ściągnąć przewodnik z którym można przespacerować się po miejscach związanych z Żydami w Gliwicach- polecam! :)
Ja tymczasem w ostatnią niedzielę, mimo ulewnego deszczu odwiedziłam dwa cmentarze żydowskie, korzystając z faktu, że w końcu po wielu latach można je normalnie zwiedzić. (Normalnie- bo znam zdesperowanych pasjonatów, którzy dostawali się tam w zgoła mniej przepisowy sposób). Co prawda, na razie tylko raz w miesiącu... Tak więc, następna okazja- 20 czerwca. A tymczasem zostawiam Was z kilkoma zdjęciami i krótkim opisem.

Stary cmentarz na ulicy Na Piasku- założony w 1815 roku, spoczywają tu osoby zasłużone dla Gliwic- Troplovitz, Meyerowie, Kleczewscy. Miejsce naprawdę niezwykłe- niezbyt dobrze zadbali o niego ludzie, więc zrobiła to natura i porosła cały cmentarz bluszczem. Tu i ówdzie kwitną konwalie. Jest bardzo cicho. Zostawiam Was ze zdjęciami, może niezbyt dobrymi, ale choć odrobinę oddającymi urok tego miejsca.


Kolejny cmentarz- na ulicy Poniatowskiego. Niestety, wbrew zapewnieniom, nie był otwarty. (No dobra, rozumiem, lało.) Istnieje od 1903, przy cmentarzu wybudowano w listopadzie 1903 roku okazały i imponujący neogotycki dom przedpogrzebowy według projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera. Z tego co wiem kilka lat temu miasto przejęło od Gminy żydowskiej te tereny i ma być przeprowadzony remont, a następnie powstać miejsce związane z kulturą i historią śląskich Żydów. Co z tymi planami- trudno mi powiedzieć, bo na razie nie widać, żeby wiele się działo, ale jestem dobrej myśli. Kilka zdjęć, które udało mi się zrobić:


Chciałabym jeszcze wspomnieć o ciekawej, choć momentami mocno kontrowersyjnej akcji "Tęsknie za Tobą, Żydzie", tu można przeczytać wspomnienie dotyczące gliwickiego Żyda.

*Tytuł notki zainspirowany tą grupą na Facebooku ;)

PS- Miało się tu znaleźć trochę zdjęć z ciekawych, spacerowych miejsc w Gliwicach, ale jak na razie jedyne ciekawe obrazy z tego miasta, to studenci Politechniki pływający na pontonach i kajakach...
Jak tak dalej pójdzie to w następnej notce wystąpię przebrana za pirata.
PS2- Jadę na imprezę po drugiej stronie Wisły, ahoj!

9 komentarzy:

 1. No ubieraj się, siedzę w Twojej kuchni i czekam aż uda nam się wyjść na imprezę do Juliana! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śląsk wziął się ostatnio mocno za promocję i dobrze, bo region jest tego warty. A o "śląskich Żydach pierwsze słyszę, więc jak widzisz już pierwszą wyedukowaną przez siebie osobę masz:) Pierwszy cmentarz robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Gliwice!!! wznieś ręce do góry bo ja na to liczę Gliwice!!!!
  najpiękniejsze śląskie miasto:)

  pozdrowienia - "zdesperowany pasjonat który wszedł tam w zgoła mniej przepisowy sposób" ;*

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, post niby inteligentny i w ogóle, ale brakuje tutaj artyzmu, nie? Jakbyś na tle tych cmentarzy wygięła śmiało ciało to by było coś!
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. faktycznie mają remontować tą kaplice, a przynajmniej takie są pogłoski. Byłem tam w środku w ramach Dni Dziedzictwa Kulturowego i warto zajrzeć.

  Wokół Gliwic jest kilka cmentarzy żydowskich. W Pyskowicach, Wielowsi.

  pozdrawiam także z Gliwic

  OdpowiedzUsuń
 6. Riennahera, dokładnie na taki komentarz liczyłam!!! <3

  OdpowiedzUsuń
 7. wybacz, że poprawiam ale jako ślązaczka czystej krwi chyba mogę ;P kołoczyk a nie kołaczyk :D

  pozdrawiam gorąco :*

  OdpowiedzUsuń
 8. eno eno! fano! :D
  u mnie zdjecia z Pillow Fightu!
  zapraszam :D

  OdpowiedzUsuń
 9. poprawione! :)
  Ino Jasiek napisz coś po śląsku, bo ja wiem, że Ty umiesz! :D

  OdpowiedzUsuń